Renowacja piaskowca - Marmor Glanz
Śledź nas: Renowacja i konserwacja powierzchni z kamienia naturalnego, konglomeratów kwarcowych i lastryka.

CZYSZCZENIE SCHODÓW Z PIASKOWCA METODĘ GŁĘBOKIEJ PENETRACJI PAROWEJ W HOTELU UROCZYSKO SIEDMIU STAWÓW

Zostaw do siebie kontakt

Odpowiedzi na pytania dotyczące czyszczenia i renowacji kamienia nie są proste. Nasz pracownik doradzi Ci przy wyborze najlepszego produktu.

proszę o kontakt

Zostaw nam kontakt do siebie

Nasz pracownik, specjalista od renowacji i konserwacji kamienia naturalnego za chwilę się odezwie.




    *zgoda wymagana

    Renowacja  piaskowca - Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na usunięcie brudu oraz osadu z powierzchni piaskowca jest proces jego renowacji.

    Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na usunięcie brudu oraz osadu z powierzchni  jest proces  renowacji piaskowca

    Zastosowanie odpowiednio dobranych metod pozwala na przeprowadzenie procesu oczyszczania w delikatny, ale skuteczny sposób. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obiektów zabytkowych. Właściwie dopasowane techniki ułatwiają oczyszczanie nawet wyjątkowo nierównych powierzchni - pokrytych płaskorzeźbami lub innymi dekoracjami. Mechaniczne czyszczenie zniszczonych powierzchni przeprowadza się najczęściej metodą piaskowania lub mycia wodą pod wysokim ciśnieniem. Przed przystąpieniem do pracy ekipa Marmor-Glanz przeprowadza próby renowacji piaskowca, w trakcie których idealnie dopasowujemy metodę pracy.

    Stosowane w Polsce w budownictwie odmiany piaskowca są bardziej odporne na warunki atmosferyczne niż marmury czy wapienie, bywają też mrozoodporne, jednak nadal wymagają zabezpieczeń chemicznych przed procesem deterioracji, czyli niszczenia powierzchni kamienia. Po wykonanej usłudze czyszczenia zabezpieczamy (impregnujemy) kamień do całkowitego nasycenia za pomocą systemu Lotus L2/L4, wykonanie tego procesu zalecamy również zaraz po montażu okładzin z piaskowca przez rozpoczęciem użytkowania powierzchni. Impregnacja polega na zmniejszeniu chłonności materiału, preparat wnika w powierzchnię i tworzy w kapilarnej strukturze kamienia cienką warstewkę. Efektem hydrofobizacji (zabezpieczenia podłoża przed wilgocią) jest zbieranie się na kamieniu  kulistych kropli tak jak na liściach roślin.

    Istnieją dwie główne przyczyny prowadzące do deterioracji piaskowca, po pierwsze zanieczyszczenia środowiska (reakcja skały z aktywnymi związkami organicznymi z atmosfery), po drugie mikroorganizmy. Oznaką niekorzystnego oddziaływania zanieczyszczonej atmosfery na piaskowiec są najczęściej: jego rozpad i eksfoliacja oraz pokrycie czarną, szarą lub brunatną patyną (w zależności od składu chemicznego skały, a konkretnie zawartości węglanu w spoiwie). Rozrost korzeni roślin jest również często występującą przyczyna degradacji kamienia. Piaskowce ulegają niszczeniu także za sprawą bakterii, glonów, grzybów i porostów. Porosty powodują tworzenie się na budowlach patyny w rożnych kolorach, w zależności od składu chemicznego skały, często brunatno-czerwonej. Z kolei zielony nalot na powierzchni skały to glony, które powodują jej niszczenie. Grube pokrywy glonów nie stanowią jedynie problemu wizualnego. Ich gruba warstwa zatrzymuje dużą ilości wody, która wnikając w strukturę kamienia - przy zmiennych warunkach atmosferycznych może doprowadzić do rozluźnienia jego struktury. Poza tym glony ułatwiają narastanie porostów i grzybów na powierzchni kamienia. Grzyby atakują nie tylko powierzchnię kamienia, żyją również w jego środku, o ile porowatość kamienia pozwala na dostęp powietrza i wilgoci. Dlatego tak istotne jest jego regularne czyszczenie oraz impregnacja. Po impregnacji absorpcja wody zostaje mocno ograniczona, przy czym nadal zachowana zostaje przepuszczalność pary wodnej. W trakcie renowacji kamienia, szczególnie w warunkach zewnętrznych nakładana jest również powłoka biobójcza - związki chemiczne, które powodują eliminację mikroorganizmów.

    Ważnym elementem renowacji piaskowca jest również jego flekowanie, czyli uzupełnianie ubytków. Flekowanie wykonujemy w miejscach gdzie ubytki kamienia są zbyt duże na szpachlowanie, ale zbyt małe na rekonstrukcję całego detalu architektonicznego. Dobieramy materiał z tego samego złoża lub najbardziej zbliżonego, do tego z którego powstał naprawiany element. Następnie wykonujemy wycięcie w elemencie architektonicznym, które ma za zadanie wyrównać krawędzie ubytku i wklejamy fleka tak aby jego krawędzie najdokładniej przylegały do krawędzi ubytku. Na koniec szlifujemy w celu scalenia kolorystycznego z oryginalnym materiałem. Flekowanie to nie tylko poprawianie estetyki kamienia ale przede wszystkim zabezpieczenie przed dalszą degradacją. Szpachlowanie niewielkich ubytków w kamieniu, a także  rekonstrukcja detali architektonicznych mieści się również w zakresie naszych usług i często stanowi element renowacji powierzchni kamienia. 

    Zapewniamy najwyższą jakość świadczonych usług, gwarantując stuprocentową skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzanych prac.

    Renowacja piaskowca to czynność którą powinna wykonywać tylko sprawdzona i profesjonalna ekipa - dlatego zapraszamy do kontaktu

    Oprócz renowacji piaskowca warto zaznajomić się z tematyką mycia piaskowca

     

    Masz pytania dotyczące renowacji kamienia?

    Nie wiesz jak usunąć zabrudzenie, naprawić pęknięcie kamienia i jakich środków używać do konserwacji marmuru a jakich do konserwacji granitu. Skontaktuj się z nami!

    Mycie piaskowca

    Mycie piaskowca Jedne kamienie charakteryzują się dużą gęstością i trwałością, inne natomiast choć nadal są […]

    Czyszczenie powierzchni gresowych

      Czyszczenie gresu Gres to popularny rodzaj posadzki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – […]

    Odplamianie – usuwanie plam na kamieniu naturalnym

    Plamy na kamieniu naturalnym powstają najczęściej na powierzchniach użytkowych tj. blaty kuchenne i posadzki w […]