Jak odnowić blat kuchenny? - Marmor Glanz
Śledź nas: Renowacja i konserwacja powierzchni z kamienia naturalnego, konglomeratów kwarcowych i lastryka.

Zostaw do siebie kontakt

Odpowiedzi na pytania dotyczące czyszczenia i renowacji kamienia nie są proste. Nasz pracownik doradzi Ci przy wyborze najlepszego produktu.

proszę o kontakt

Zostaw nam kontakt do siebie

Nasz pracownik, specjalista od renowacji i konserwacji kamienia naturalnego za chwilę się odezwie.
  *zgoda wymagana

  Jak odnowić blat kuchenny?

  Blaty kamienne są atrakcyjne wizualnie i eleganckie, jednak wymagają specjalnej troski, by zachować je w dobrym stanie przez długi czas. Na ich powierzchni z łatwością pojawiają się przebarwienia, zarysowania i inne niedoskonałości, które warto w porę usunąć. Renowacja i konserwacja blatu kamiennego pozwoli zachować jego oryginalną kolorystykę oraz będzie ochraniać przed kolejnymi zabrudzeniami i uszkodzeniami w przyszłości. Odnawianie oraz impregnacja to podstawowe metody, które powinien stosować każdy posiadacz blatu kamiennego.

  Samodzielne odnawianie kamienia własnymi siłami

  Renowacja każdego blatu kamiennego rozpoczyna się od jego dokładnego oczyszczenia. Należy usunąć pyłki i kurz, zaschnięte plamy oraz stare warstwy impregnatu. Często wykorzystuje się w tym celu szlifierki wyposażone w odpowiednio delikatne tarcze. Jest to dobry sposób by pozbyć się także niektórych odbarwień, zwłaszcza tych ulokowanych dość płytko.

  Następnie należy zająć się wszelkimi ubytkami widocznymi w strukturze kamienia. Rowki, pęknięcia, draśnięcia i wgłębienia warto wypełnić dedykowanymi do tego środkami - takimi jak pasty polerskie. Do większych ubytków należy zastosować masy szpachlowe lub specjalne gatunki klejów do kamienia. Za ich pomocą można także przykleić oderwane elementy blatu.

  Po zakończeniu tego etapu, należy blat ponownie oszlifować, wygładzając wszelkie powstałe nierówności. Następnie należy wypolerować jego powierzchnię oraz nałożyć dedykowane do kamienia impregnaty. Ich zadaniem będzie wzmocnienie i uszczelnienie struktury kamienia, a także jego ochrona przed szkodliwymi oddziaływaniami i wnikaniu wody w przyszłości. Zaleca się impregnowanie blatu kamiennego przynajmniej raz w roku.

  blat kuchenny

  Prawidłowa impregnacja i czyszczenie blatu kamiennego

  Impregnaty do blatów kamiennych warto wybierać bardzo ostrożnie. Większość środków nie nadaje się do kontaktu z żywnością, co wymaga zastosowania odpowiednich środków ostrożności. Impregnaty pomogą jednak w ożywieniu blatu, przywracając mu oryginalną i intensywną kolorystykę. Impregnat należy stosować regularnie, dlatego warto wybrać środek wydajny, na poziomie 20-30 m2 na każdy litr preparatu. Niektóre impregnaty mogą także zmieniać kolorystykę blatu.

  Ważnym etapem impregnacji jest polerowanie, którego zadaniem jest nie tylko równomierne rozprowadzenie środka po całej powierzchni, ale również wypełnienie rowków i porów. W ten sposób zostaną zabezpieczone przed dalszym powiększaniem się w przyszłości.

  Na co dzień warto dbać o blat kamienny stosując dedykowane do niego środki czyszczące. Nie powinny uszkadzać warstwy impregnatu, ale jedynie usuwać zabrudzenia powierzchniowe. Niektóre środki czyszczące mogą dodatkowo pogłębiać kolor kamienia. W celu ich prawidłowego nanoszenia warto wykorzystać ściereczki z mikrofibry. Odradzamy natomiast stosowanie środków na bazie chloru, zawierających kwasy, sodę oczyszczoną, oleje silikonowe, które mogłyby doprowadzić do powstania nieestetycznych i trudnych w usunięciu smug.

  Masz pytania dotyczące renowacji kamienia?

  Nie wiesz jak usunąć zabrudzenie, naprawić pęknięcie kamienia i jakich środków używać do konserwacji marmuru a jakich do konserwacji granitu. Skontaktuj się z nami!

  Usuwanie graffiti

  Usuwanie graffiti Nawet najlepiej strzeżone miejsca nie są w stanie uniknąć kontaktu z wandalami. Do […]

  Pulveryzacja – polerowanie powierzchni granitowych

  Pulveryzacja – polerowanie powierzchni granitowych Aby granit, podobnie jak każdy inny kamień, zachował swoje właściwości, […]

  Renowacja piaskowca – usunięcie brudu oraz osadu

  Renowacja  piaskowca – Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na usunięcie brudu oraz osadu z […]