Odpowiedzi na pytania dotyczące czyszczenia i renowacji kamienia nie są proste. Nasz pracownik doradzi Ci przy wyborze najlepszego produktu.
Jak skutecznie usunąć graffiti?
Choć graffiti uchodzi za formę sztuki ulicznej, to jednak nie zawsze jest zbyt estetyczne i często pojawia się w miejscach niepożądanych. Na przykład na elewacji domów mieszkalnych, sklepów lub budynków komercyjnych. Wówczas pojawia się potrzeba jego szybkiego i sprawnego usunięcia. Nie jest to szczególnie trudne, jeśli tylko zastosujemy się do kilku najważniejszych zasad. Pozwolą pozbyć się niepożądanych malowideł, nie uszkadzając przy tym samego podłoża.
Podstawową metodą jest po prostu zamalowanie obecnego na elewacji graffiti. Najlepiej jest wykorzystać w tym celu farbę, którą pomalowano daną ścianę. Niekiedy osoby odpowiedzialne za renowację decydują się na przerobienie danego graffiti w inny malunek, odpowiadający specyfice budynku. Może być to także szeroki pas, biegnący od poziomu ziemi aż do wysokości samego graffiti, który całkowicie je przysłoni.
Alternatywnym rozwiązaniem jest oczyszczenie budynku przy użyciu dedykowanych do tego środków chemicznych. Jest to metoda wymagająca i potencjalnie niebezpieczna, w której wykonywaniu stosuje się środki ochronne - okulary, rękawice i maski. Wśród wykorzystywanych chemikaliów znajdują się chlorowane węglowodory, estry, octany glikolowe i rozpuszczalniki. Im mniejsza jest zawartość LZO w ich składzie, tym będą bezpieczniejsze.
W trakcie czyszczenia chemicznego warto zwrócić uwagę na sposób nanoszenia środków oraz usuwania ich nadmiaru. W nakładaniu i szorowaniu warto skorzystać z drucianek, papieru ściernego lub innych przyrządów o chropowatej powierzchni. W przypadku powierzchni bardziej wrażliwych na ścieranie, korzysta się ze zwykłych szmatek. Ponadto należy upewnić się, że nadmiar chemikaliów nie skapuje na grunt, skąd mogłyby oddziaływać toksycznie na pobliską florę i faunę.
Do najskuteczniejszych metod czyszczenia zalicza się usuwanie graffiti przy użyciu środków pod ciśnieniem. Dzięki wysokiemu ciśnieniu, farba graffiti schodzi bez oporów, nie uszkadzając przy tym samej elewacji budynku. W przypadku powierzchni wytrzymałych, stosuje się ciśnienie na poziomie do 10 MPa, w renowacji powierzchni delikatnych ciśnienie powinno być na poziomie około 3,4 MPa.
Na skuteczność całego zabiegu ma wpływ także kształt wykorzystanej dyszy i kąt emisji natrysku. Im będzie większy, tym mniejszy będzie nacisk strumienia wody na daną powierzchnię, choć zarazem zwiększy się jego zasięg. Do renowacji powierzchni wymagających intensywnego oddziaływania należy oczywiście wybierać dysze o małym kącie natrysku i dużej sile. Do powierzchni wrażliwych lepiej sprawdzą się dysze o dużej powierzchni natrysku, ale słabej sile.
W trakcie opłukiwania ściany warto trzymać dyszę pod kątem. Dzięki temu uda się usunąć niechcianą warstwę farby, a pory i głębienia istniejące w strukturze ściany nie będą się powiększać. Można też stosować wodę podgrzewaną, która ułatwi ułatwi rozrywanie wiązań stworzonych przez warstwę farby. Niekiedy też dodaje się do wody nieco rozpuszczalnika. Choć w takim przypadku nie należy stosować wody podgrzanej, co mogłoby doprowadzić do wyparowania wprowadzonych substancji.
Nie wiesz jak usunąć zabrudzenie, naprawić pęknięcie kamienia i jakich środków używać do konserwacji marmuru a jakich do konserwacji granitu. Skontaktuj się z nami!
Renowacja klinkieru – renowacja ścian z klinkieru
Ekipa Marmor-Glanz oferuje dokładną, precyzyjną oraz równomierną renowację ścian z klinkieru oparte na najnowocześniejszej technologii.
Marmurowe podłogi i blaty to materiały pochodzenia naturalnego, które wyglądają olśniewająco. Dobrze pielęgnowane – posłużą […]
Renowacja kamienia naturalnego
Renowacja kamienia dzięki Marmor – Glanz i systemowi Lotus® – możecie Państwo niezmiennie cieszyć się […]