Odpowiedzi na pytania dotyczące czyszczenia i renowacji kamienia nie są proste. Nasz pracownik doradzi Ci przy wyborze najlepszego produktu.
Kamień wydaje się materiałem wytrzymałym i trudnym do uszkodzenia. Nic bardziej mylnego. Jego powierzchnia jest narażona na rozmaite oddziaływania, zachodzące nawet pod wpływem samej wody lub promieni UV. Dlatego wszelkie produkty wykonane z kamienia - blaty, kafelki, elementy elewacji - należy regularnie oczyszczać oraz poddawać renowacji. Szczególnie wymagające są pod tym względem rysy, draśnięcia i ubytki, które mają tendencje do powiększania się wraz z upływem czasu. Im szybciej się ich pozbędziemy, tym lepiej.
Różne gatunki kamienia odznaczają się odmiennym stopniem twardości. Nawet najbardziej wytrzymałe odmiany są jednak wciąż podatne na uszkodzenia typu mechanicznego. Każda rysa będzie nie tylko widoczna, ale również pogłębiać się z czasem oraz zaburzać estetyką całego kamienia. Dotyczy to zwłaszcza blatów kuchennych i łazienkowych, które mogą zostać zarysowane w wyniku zwykłych codziennych czynności.
Wszelkie prace na blacie należy wykonywać ostrożnie, unikając kontaktu z ostrymi i twardymi przedmiotami. Ponadto należy unikać oddziaływania kwasów i intensywnych środków czyszczących, które mogą powiększyć istniejące już zarysowania. W trakcie codziennego czyszczenia należy natomiast zrezygnować z chropowatych myjek i szczotek, które można zastąpić chłonnymi ściereczkami z mikrofibry.
Wszystkie osoby zmartwione zarysowaniami widniejącymi na powierzchni blatów kamiennych pragniemy uspokoić - ich usunięcie jest nie tylko możliwe, ale często dość łatwe. Przede wszystkim należy pomyśleć nad polerowaniem powierzchni kamiennych, wykorzystując w tym celu elektronarzędzia z delikatnymi tarczami bądź arkusze papieru ściernego. Jest to metoda wystarczająca do usuwania zarysowań płytkich.
W przypadku większych i głębszych ubytków (a także bardziej twardych odmian kamienia) należy wykorzystać specjalne pasty polerskie bądź też szpachle do kamienia. W ich użytkowaniu należy zachować umiar i ostrożność. Najpierw warto wypełnić rysy głębokie, a następnie - po zaschnięciu preparatu - wypolerować cała powierzchnię.
Osoby wykorzystujące papier ścierny lub wełnę stalową powinny sięgać po produkty o ziarnistości na poziomie 800-1000. W trakcie pracy warto wywierać delikatny ucisk na blat i wykonywać ruchy okrężne. W ten sposób powierzchnia zostanie wygładzona w sposób równomierny i staranny.
Najgłębsze ubytki i rowki można dodatkowo wypełnić twardniejącym woskiem. Jeśli jednak zaproponowane metody okazują się niewystarczające, wówczas należy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Często ratunkiem okazuje się proces krystalizacji, polegający na odnawianiu powierzchni poprzez krystalizację jej struktury. Usługa ta jest świadczona przez firmy kamieniarskie, dysponujące odpowiednim sprzętem i środkami chemicznymi. Rozwiązanie to pozwala przywrócić blatom ich oryginalny wygląd, intensywny kolor oraz połysk.
Nie wiesz jak usunąć zabrudzenie, naprawić pęknięcie kamienia i jakich środków używać do konserwacji marmuru a jakich do konserwacji granitu. Skontaktuj się z nami!
Renowacja blatów kuchennych Kuchnia to tak zwane trudne miejsce w domowym zaciszu, które narażone jest […]
Ekipa Marmor-Glanz oferuje precyzyjną renowację elewacji z kamienia wraz z impregnacją zabezpieczającą przed wsiąkaniem wody.
Czyszczenie granitu Granit cieszy się ogromną popularnością – trudno się temu dziwić, gdyż jest to […]