Odpowiedzi na pytania dotyczące czyszczenia i renowacji kamienia nie są proste. Nasz pracownik doradzi Ci przy wyborze najlepszego produktu.
Czym polerować marmur?
Powierzchnie kamienne wymagają specjalnej pielęgnacji.
Struktura skały jest bardzo zróżnicowana i znajdują się w niej liczne pęknięcia, rysy i pory. Szczególnie wymagająca jest pod tym względem powierzchnia marmurowa, której nieskazitelne piękno stanowi unikatową ozdobę. By móc cieszyć się marmurową posadzką warto zastosować się do kilu wskazówek pielęgnacyjnych, które przedstawiamy poniżej. Jedynie prawidłowa konserwacja i troska o marmur pozwoli zachować jego walory estetyczne na najwyższym poziomie.
By zachować marmur w dobrym stanie warto przede wszystkim dbać o niego na co dzień i na bieżąco usuwać wszelkie pojawiające się na jego powierzchni zanieczyszczenia, wodę, tłuszcz i inne plamy. Warto nie odkładać tego zadania na później - im szybciej oczyścimy posadzkę lub blat marmurowy, tym mniejsze ryzyko powstania przebarwień.
Powierzchnię marmuru warto każdego dnia przemywać ciepłą wodą i wycierać na sucho przy użyciu chłonnej szmatki. Dobrym rozwiązaniem są higroskopijne tkaniny naturalne bądź syntetyczna ircha. Warto też zwracać uwagę na powstające na bieżąco zanieczyszczenia i unikać niektórych ich grup. Szczególnie szkodliwe dla marmuru są wszelkie soki owoców i warzyw, wino, herbata, kawa, a także coca-cola oraz potrawy płynne z dużą ilością przypraw (sosy i zupy). Zawarte w nich barwniki oraz kwasy reagują z powierzchnią marmuru, co może powodować powstawanie trwałych i trudnych do usunięcia plam.
Powierzchnie marmurowe ulegają dość łatwo uszkodzeniom mechanicznym, takim jak zarysowanie lub draśnięcie. Można usunąć je samodzielnie, stosując kilka technik polerowania. W tym celu wykorzystuje się mieszankę cyny z ołowiem bądź też tlenek cynku w postaci sproszkowanej. Popularnym wyborem jest też kamień szlifierski, który można owinąć kawałkiem zwilżonego materiału. Warto stosować te metody w przypadku płytkich powierzchniowych zarysowań, gdy uszkodzenie nie jest ani zbyt głębokie, ani zbyt poważne.
W przypadku marmuru pokrytego poważniejszymi rysami warto zastosować profesjonalne metody renowacji, takie jak krystalizacja. Pozwala osiągnąć długotrwały efekt wygładzenia powierzchni, a zarazem wzmacnia strukturę marmuru. Czyni ją bardziej twardą oraz odporną na dalsze ścieranie w przyszłości. Krystalizacja może być stosowana względem różnych powierzchni marmurowych, które za jej sprawą staną się gładkie niczym tafla lustra. Krystalizacja przywraca także oryginalną kolorystykę marmuru, czyniąc ją bardziej intensywną i wyrazistą.
Istotnym etapem w konserwacji i renowacji marmuru jest też jego nabłyszczanie. Warto cały proces rozpocząć od przygotowaniu marmuru, poprzez usunięcie starej warstwy nabłyszczającej. Następnie należy zaaplikować specjalny balsam, stosując delikatne ściereczki o miękkiej strukturze. W trakcie nakładania warto polerować powierzchnię wykonując zamaszyste ruchy okrężne. W ten sposób balsam dostanie się do wnętrza porów, zabezpieczając wszystkie mikrowgłębienia w marmurze.
Nie wiesz jak usunąć zabrudzenie, naprawić pęknięcie kamienia i jakich środków używać do konserwacji marmuru a jakich do konserwacji granitu. Skontaktuj się z nami!
Czyszczenie granitu Granit cieszy się ogromną popularnością – trudno się temu dziwić, gdyż jest to […]
Jak zabezpieczać oraz pielęgnować kamienne elementy, żeby cieszyć się ich pięknem przez długie lata? Polecamy […]
Ekipa Marmor-Glanz oferuje precyzyjną renowację elewacji z kamienia wraz z impregnacją zabezpieczającą przed wsiąkaniem wody.