Jak usunąć plamy z kamienia naturalnego? - Marmor Glanz
Śledź nas: Renowacja i konserwacja powierzchni z kamienia naturalnego, konglomeratów kwarcowych i lastryka.

Zostaw do siebie kontakt

Odpowiedzi na pytania dotyczące czyszczenia i renowacji kamienia nie są proste. Nasz pracownik doradzi Ci przy wyborze najlepszego produktu.

proszę o kontakt

Zostaw nam kontakt do siebie

Nasz pracownik, specjalista od renowacji i konserwacji kamienia naturalnego za chwilę się odezwie.
  *zgoda wymagana

  Jak usunąć plamy z kamienia naturalnego?

  Usuwanie przebarwień i plam z powierzchni kamiennych jest najlepszym sposobem by zachować je w oryginalnym stanie przez długi czas. Do renowacji powierzchni kamiennych wykorzystuje się zarówno sposoby domowe jak i profesjonalne środki chemiczne. Poniżej omawiamy obie grupy rozwiązań i podpowiadamy kiedy i dlaczego warto je stosować.

  Domowe sposoby renowacji powierzchni kamiennych

  Wiele osób przystępujących do renowacji swojego parkietu lub blatu kamiennego wykorzystuje środki dostępne w każdym domu. Mogą być stosowane w odniesieniu do gresu, klinkieru, marmuru oraz innych odmian kamienia naturalnego. Popularnym rozwiązaniem jest szorowanie przy wykorzystaniu krochmalu lub amoniaku rozpuszczonych w wodzie. Wystarczy nasączyć nią szmatkę, a po zakończonym czyszczeniu dokładnie opłukać powierzchnię kamienną. Do bardziej wymagających zabrudzeń można zastosować też płyn do mycia naczyń lub wodę utlenioną, w niewielkich ilościach.

  Marmur jest materiałem szczególnie wymagającym. Do jego porowatej powierzchni łatwo przylegają różnego typu zabrudzenia. W jego oczyszczenia należy zrezygnować z chropowatych myjek i szczotek, a wykorzystać ściereczki wykonane z mikrofibry.

  W przypadku posadzek, często pojawiającym się zabrudzeniem są wykwity solne o jasnym odcieniu. W celu ich usunięcia warto zastosować okłady z ligniny nasączonej wodą destylowaną. Warto pozostawić je na dłuższy okres, na przykład całą noc, pozwalając reakcjom chemicznym na usunięcie szpecących wykwitów.

  plamy na powierzchni kamiennej

  Profesjonalne usuwanie plam z powierzchni kamiennych

  Wybierając środki chemiczne warto w pierwszej kolejności upewnić się, czy będą pasować do typu powierzchni, który pragniemy oczyścić. Mogą być dedykowane do czyszczenia granitu, marmuru, gresu, piaskowca oraz innych typów kamienia. Chemia kamieniarska jest bardzo zróżnicowana, a poszczególne preparaty zostały dostosowane do wymogów i właściwości chemicznych konkretnej odmiany kamienia.

  Do czyszczenia granitu i marmuru warto unikać środków zawierających kwasy, które mogłyby uszkodzić ich powierzchnię, powiększając rozmiar porów i wgłębień. Dobrze sprawdzą się natomiast preparaty z żywicami polimerowymi. Do czyszczenia gresu należy stosować specjalne koncentraty dedykowane do takich powierzchni, natomiast piaskowiec warto przemyć środkami przeciwko porostom i grzybom.

  Na przebieg czyszczenia i rodzaj wybieranych środków wpływa także sama lokalizacja kamienia. Odmiennie będzie wyglądać usuwanie plam z kamiennej posadzki na tarasie, odmiennie z blatu kuchennego lub łazienkowego. Warto wybierać produkty o oddziaływaniu konserwującym i nabłyszczającym, które będą tworzyć warstwę ochronną na powierzchni kamienia. Mogą chronić go przed oddziaływaniem wilgoci, tłuszczy, promieniowaniem UV oraz oddziaływaniami mechanicznymi.

  Dobrym pomysłem może okazać się także połączenie domowych metod czyszczenia z użyciem środków chemicznych. Ponadto po zakończeniu czyszczenia należy usunąć nadmiar wody z powierzchni kamiennej, pozostawiając ją całkowicie suchą.

  Masz pytania dotyczące renowacji kamienia?

  Nie wiesz jak usunąć zabrudzenie, naprawić pęknięcie kamienia i jakich środków używać do konserwacji marmuru a jakich do konserwacji granitu. Skontaktuj się z nami!

  Szlif diamentami posadzek kamiennych

  Technikę tę wykorzystuje się głównie renowacji, np. posadzek kamiennych i elementów, które wskutek działania czasu […]

  Odplamianie – usuwanie plam na kamieniu naturalnym

  Plamy na kamieniu naturalnym powstają najczęściej na powierzchniach użytkowych tj. blaty kuchenne i posadzki w […]

  Renowacja klinkieru – renowacja ścian z klinkieru

  Ekipa Marmor-Glanz oferuje dokładną, precyzyjną oraz równomierną renowację ścian z klinkieru oparte na najnowocześniejszej technologii.

  Renowacja piaskowca – usunięcie brudu oraz osadu

  Renowacja  piaskowca – Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na usunięcie brudu oraz osadu z […]